6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KËSHILLA Dieta për hipertension – ushqimet thelbësore për uljen e presionit të lartë...

Dieta për hipertension – ushqimet thelbësore për uljen e presionit të lartë të gjakut

Shumë persona kanë presion të lartë të gjakut, por gjysma e tyre nuk diagnostikohen ose nuk marrin trajtim.

Ka ndryshime të thjeshta diete që mund t’ju ndihmojnë për të parandaluar ose ulur presionin e lartë të gjakut. Express.co.uk zbulon disa rregulla që duhet t’u përmbaheni nëse dëshironi të reduktoni ose shmangni hipertensionin, sipas The British Heart Foundation dhe Blood Pressure UK.

Pavarësisht nëse doni të ulni ose parandaloni presionin e lartë të gjakut, një dietë e ekuilibruar është thelbësore.

Fondacioni Britanik i Zemrës këshillon: “Të gjithë duhet të synojnë për një dietë të ekuilibruar dhe të shmangin dietat e modës, pasi këto nuk do të ofrojnë ekuilibrin e lëndëve ushqyese që ju nevojiten”.

Mënyra më e mirë për ta kuptuar atë është të mendosh për ushqimet në grupe ushqimore, tha BHF.

Mundohuni të hani:

Shumë fruta dhe perime
Shumë ushqime me niseshte si buka, orizi, patatet dhe makaronat. Zgjidhni varietetet me drithëra integrale kudo që të jetë e mundur
Qumësht dhe produkte qumështi
Mish, peshk, vezë, fasule dhe burime të tjera proteinash jo-bulmetore
Një sasi të vogël ushqimesh dhe pijesh të larta në yndyra dhe/ose sheqer
Zgjidhni opsione që kanë më pak yndyrë, kripë dhe sheqer sa herë që mundeni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments