6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KËSHILLA Tre ushqime që të ngopin por nuk të shëndoshin

Tre ushqime që të ngopin por nuk të shëndoshin

Ne shpesh i drejtohemi dietave rraskapitëse për të humbur kilogramët e tepërt dhe në fund nuk kemi rezultat.

Dy çelësat kryesorë të humbjes së peshës janë ushqimi i duhur dhe ushtrimet fizike dhe zgjidhja më e mirë është të zgjidhni ushqime që ju ngopin por nuk ju shëndoshin.

Shikoni tre ushqime të shijshme të pasura me ujë, fibra ose proteina që do t’ju ndihmojnë të humbni peshë më lehtë.

Vezë: Mundohuni ta filloni ditën tuaj me vezë. Vezët kanë proteina me cilësi të lartë dhe kjo ju ndihmon të ndiheni të ngopur dhe vigjilent, gjë që ndihmon në ruajtjen e një peshe të shëndetshme.

Tërshëra: Sipas hulumtimeve, ata që hanë tërshërë për mëngjes kanë një indeks të masës trupore më të ulët se ata që hanë çdo lloj mëngjesi.

Peshku Tuna: Tuna përmban më shumë proteina se çdo peshk tjetër, pa pasur shumë yndyrë dhe vetëm 120 kalori për 100 gram.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments