6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home RETROSPEKTIVË ”Djaloshi shqiptar”. Jemi në Durrës, 1913

”Djaloshi shqiptar”. Jemi në Durrës, 1913

Më 16 tetor 1913, kimisti dhe fotografi francez Auguste Léon, bëri këtë fotografi të bukur në Durrës, të një djali shqiptar – një nga fotografitë e shumta që ai realizoi gjatë udhëtimit të tij nëpër Shqipëri, së bashku me Jean Brunhes, profesor i gjeografisë njerëzore në ”Collège de France”.

Ata erdhën në Ballkan në emër të Albert Kahnit, një bankier i njohur nga Parisi.

/fotografinë e mundësoi: Micky Haxhiislami/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

“Barbar i gjunjëzuar, i veshur me kapele frigjiane dhe fustanellë lindore”

Gjetur në Vigna del Bufalo, pranë Porta Pinciana (Romë).Ruajtur në "Museo Archeologico di Napoli"Gjuha e lashtë Frigje sipas Aleksander Hasanas, është pararendesja...

Recent Comments