6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KËSHILLA Hiqni qafe burimin më të madh të alergjenëve: Bëni një spërkatës natyral...

Hiqni qafe burimin më të madh të alergjenëve: Bëni një spërkatës natyral kundër tenjave

Shkencëtarët egjiptianë nga Universiteti i Aleksandrisë kanë dalë me një zbulim shumë interesant

Vajrat esencialë mund të ndihmojnë shumë në luftën kundër tenjave të padukshme por të rrezikshme që jetojnë në shtrat, qilima, mobilie dhe perde, transmeton Telegrafi.

Për të penguar përhapjen e tyre dhe për të eliminuar burimin e alergjive eventuale, është më mirë të përdorni vajin e eukaliptit dhe xhenxhefilit.

Për sprejin natyral kundër tenjave, në një litër ujë shtoni njëzet pika vaji të zgjedhur dhe përzieni në një shishe me spërkatëse.

Spërkatësi përdoreni në pjesët e stofit të mobilieve të cilat nuk mund t’i lani.

Për çarçafët, ndërresat dhe sendet e tjera të cilat i lani shpesh, përdorni vaj duke hedhur disa pika në dozën e detergjentit para se ta hidhni në rrobalarëse.

Për eliminimin e tenjave në tepihë, hidhni në sodë bikarbonati 10 pika vaj esencial dhe nëpër sitë ngadalë hidheni në gjithë tepihun. Prisni rreth gjysmë ore, pastaj pastrojeni me fshesë rryme.  /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kështu dukej veshja luftarake Ilire(Foto)

Inforculture.info ju sjellë një fotografi në të cilën shihet veshja të cilën luftëtarët Ilirë e përdornin në luftë Siç...

A e dini pse taksitë kanë ngjyrë të verdhë?

Saherë që keni thirrur taxin për të ju ndihmuar të shkoni më shpejt juve mbase edhe nuk iu ka interesuar të merreni...

Të gjitha të pathënat: Dëmet që i shkakton koronavirusi trupit

Pandemia solli ndryshime edhe për ata që nuk u infektuan, duke shkaktuar ndryshime të mëdha në trupin tonë, nga rënia e flokëve,...

Gjuha shqipe jehon në Netflix

“Arbëria” është një ndër filmat e rinj që liston platforma Netflix. Ndonëse produksioni i këtij filmi ka përfunduar në fund të vitit...

Recent Comments