6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Si sot, më 23 nëntor 1961, ndërroi jetë Aleksandër Xhuvani.

Si sot, më 23 nëntor 1961, ndërroi jetë Aleksandër Xhuvani.

Profesor Aleksandër Xhuvani ishte gjuhëtar, pedagog dhe psikolog, nderuar me titullin “Mësues i Popullit”.
U lind më 14 mars 1880 në Elbasan ku kreu dhe mësimet e para, ndërsa të mesmen e kreu në Çatillë të Maqedonisë. Më pas studioi filologji në Athinë.
Veprimtarinë e nisi si mësues në Kolegjin
Arbëresh të Shën Dhimitër Koronës. Pasi kthehet në Shqipëri filloi të jepte mësim në Normalen e Elbasanit. Ka qenë anëtar i Komisisë Letrare të Shkodrës, sekretar i përgjithshëm i Ministrisë së Arsimit, anëtar i Institutit për Studime Shqiptare, dekan i Seksionit të Gjuhësisë dhe të Letërsisë pranë Institutit të Studimeve, anëtar i redaksisë së Buletinit të Shkencave Shoqërore.
Në foto: Aleksandër Xhuvani dhe dorëshkrimi i autobiografisë së tij, shkruar më 27 korrik 1947.
Foto: AQSH.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Mënyra më e mirë për të hequr gërvishjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të...

Konica: Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi e krime, janë bërë në emër të së gjorës Shqipëri!

Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, me veprën e tij Faik Konica pasuroi dhe ngriti në lartësi të...

Iphone me çmimin marramendës, veçantia e tij

Një Iphone 12 është vlerësuar me çmim marramendës. Ai është i dizajnuar nga marka luksoze ruse Caviar dhe ka...

Recent Comments