6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SHKENCË/TECH 'Nuk do të dëshironit të hynit në një Vrimë të Zezë'!

‘Nuk do të dëshironit të hynit në një Vrimë të Zezë’!

Vrimat e Zeza mbeten edhe sot një ndër misteret më të mëdha në fushën e kërkimeve hapësinore. Ka shumë mendime shkencore për vrimat e zeza mirëpo asnjëra prej tyre nuk ka një përfundim të saktë definitiv shkencor.

Ajo që vërtetë dihet është se askush nuk do të dëshironte të ndodhej as ‘afër’ të një vrime të zezë. Faqja në instagram bbcearth ka sjellur fotografi se si duket një vrimë e zezë dhe ka japur një përshkrim të shkurtër se çfar mund të bëjë ajo: “Tërheqja gravitacionale e një vrime të zezë supermasive është aq e fortë sa do të copëtojë çdo planet që është shumë afër. As drita nuk është në gjendje t’i shpëtojë këtyre entiteteve misterioze”. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

A mund ta gjeni insektin që e ka ngjyrën ndryshe nga të tjerët

Këtë herë do të testoni shikimin tuaj me një figurë ku shihen disa insekte njësoj, por njërës prej tyre i ndryshon pak...

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Recent Comments