6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KURIOZITETE Cili është kuptimi i kësaj shenje në krahë

Cili është kuptimi i kësaj shenje në krahë

Disa plagë në trupin tonë mund të tregojnë histori nga e kaluara dhe të tjerët papritmas shfaqen në lëkurën tonë pa e ditur historinë e tyre. Ky është rasti i kësaj shenje të vogël që është në krahun tonë të majtë dhe që ne nuk e dimë kuptimin e saj.

Zbuloni përmes këtij artikulli, kuptimin e saj të vërtetë. Shenja e vogël, e rrumbullakët që pothuajse të gjithë kemi në krahun e majtë në përgjithësi është shenje nga vaksina e dhenve. Para vitit 1970, kjo vaksinë ishte shumë e përhapur. Pas vaksinimit, lëkundjet dhe acarimet formohen në këtë zonë dhe një lloj shtrese e jashtme shfaqet në krah në disa javë.

A e keni vënë re ndonjëherë këtë shenje të vogël?

Për të kaluar vaksinën, një gjilpërë hyn në lëkurë dhe zhyt virusin e gjallë të vaksinës në krahun e personit disa herë. Sa herë që gjilpëra kalon nëpër lëkurë, vaksina përhapet dhe formohen fshikëza dhe ënjtje, për këtë arsye që plagët janë të gjera. Menjëherë pas vaksinës, një zmadhim i vogël shfaqet në zonën e lëkurës që vazhdon për një periudhë prej 6 deri në 8 orë më së shumti. Kjo ënjtje zhduket dhe kjo zonë dhe kthehet në normale dy muaj më vonë.

Kjo pjesë më pas fillon formon një puçërr që shkarkon një lëng të caktuar. Kohëzgjatja e këtij procesi të plotë mund të zgjasë nga 2 deri në 5 javë, por madje ka edhe periudha kur ky proces ulcerimi dhe rikuperimi përsëritet 2 deri në 3 herë. Për fat të mirë, sëmundja e dhenve, sëmundja që shkaktoi sëmundje serioze dhe shkaktoi qindra mijëra vdekje, u zhduk në pothuajse çdo vend të botës perëndimore pas fillimit të viteve 1970. Vaksinimi nuk është më i nevojshëm përveç atyre që po planifikojnë udhëtime në një vend ku virusi është ende i pranishëm.

Këtu është një listë e ushqimeve që promovojnë shërimin e plagëve:

Ushqime të pasura me vitaminë A: Karrota, spinaqi , patatet, kajsia, pjepri dhe kungulli.

Ushqime të pasura me vitaminë C: agrume, kivi, speca, fruta të kuqe, majdanoz dhe brokoli.

Ushqime të pasura me silikon: kastravec, avokado, qepë, panxhar dhe jonxhë.

Ju gjithashtu mund të përgatisni kremra natyralë me përbërës me veti shëruese, të tilla si Aloe Vera, mjaltë, vaj ulliri, propolis, vaj esenciali i livandës, vaj ulliri dhe vitamina E.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Mënyra më e mirë për të hequr gërvishjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të...

Konica: Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi e krime, janë bërë në emër të së gjorës Shqipëri!

Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, me veprën e tij Faik Konica pasuroi dhe ngriti në lartësi të...

Iphone me çmimin marramendës, veçantia e tij

Një Iphone 12 është vlerësuar me çmim marramendës. Ai është i dizajnuar nga marka luksoze ruse Caviar dhe ka...

Recent Comments