6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KURIOZITETE Si e mbushin malet oqeanin me jetë?

Si e mbushin malet oqeanin me jetë?

Me një sipërfaqe totale prej gati 4 milion milje katrorë, Kanadaja është vendi i dytë më i madh në botë (pas Rusisë).

Me rreth 10% të pyjeve totale të botës dhe 25% të ligatinave të saj, Kanadaja përcaktohet nga hapësirat e saj të mëdha të shkretëtirës dhe biodiversiteti. 

Ekosistemet bregdetare janë ndër më të ndryshmet dhe bregdeti i thyer i British Columbia karakterizohet nga ishuj dhe fjorde të panumërta që gjatë shekujve kanë izoluar speciet e saj tokësore, duke i inkurajuar të përshtaten me mjedisin lokal. Kjo e ka bërë rajonin me biodiversitetin më të madh në krahinë. 

Përveç 200 llojeve të shpendëve të bregdetit, ka më shumë se 500 lloje makroalgash, që përbëjnë pothuajse 5% të specieve të njohura në mbarë botën. 

Në shëndetin e këtij ekosistemi kontribuojnë edhe pyjet tropikale bregdetare të vjetra, të cilat ushqehen nga erërat mbizotëruese lindore që bartin ajër të lagësht dhe të ngrohtë nga Paqësori. 

Kur ky ajër godet malet e Bregut që shtrihen në skajin perëndimor të krahinës, ai ngrihet, ftohet dhe bie si shi ose borë. Disa zona marrin më shumë reshje në Amerikën e Veriut: më shumë se 260 inç në vit. Shiu më pas çohet poshtë përrenjve dhe lumenjve përsëri në Oqeanin Paqësor me lëndë ushqyese nga toka që promovojnë jetën detare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A mund ta gjeni insektin që e ka ngjyrën ndryshe nga të tjerët

Këtë herë do të testoni shikimin tuaj me një figurë ku shihen disa insekte njësoj, por njërës prej tyre i ndryshon pak...

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Mënyra më e mirë për të hequr gërvishjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të...

Konica: Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi e krime, janë bërë në emër të së gjorës Shqipëri!

Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, me veprën e tij Faik Konica pasuroi dhe ngriti në lartësi të...

Recent Comments