6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA 6 shenjat që tregojnë se trupi juaj është plot me toksina

6 shenjat që tregojnë se trupi juaj është plot me toksina

Toksinat janë prezente në çdo gjë që na rrethon, në ajër, ujë dhe në ushqimin që hamë. Madje edhe ‘smartphonat’ përmbajnë toksina. Ato akumulohen vazhdimisht në trup dhe mund të arrijë një pikë që ju mund të sëmureni rëndë.

Më poshtë ju tregojmë disa nga shenjat që tregojnë se është koha të detoksifikoheni sipas ‘Bright Side’:

1-Kapslliku. Shumë produkte ushqimore përmbajnë lëndë kimike të dëmshme. Këto lëndë akumulohen në stomak dhe zorrë duke reduktuar proçesin e tretjes dhe duke shkaktuar kapsllikun.

2-Marrje mendsh. Nëse ju keni marrje mendsh apo nuk mund të përqëndroheni, do të thotë se toksinat po ndikojnë tek ju. Ato reduktojnë vitaminat esenciale dhe mineralet që trupi juaj ka nevojë.

3-Deodorantët nuk funksionojnë. Kur deodorantët që ju përdorni nuk funksionojnë dhe ju përsëri keni djersitje me erë të keqe, atëherë kjo është një shenjë se trupi juaj përmban shumë toksina.

4-Kyçet dhe muskujt dhembin. Kur ju ndjeni dhimbje edhe pse nuk keni kryer asnje aktivitet lodhës atëherë kjo është një shenjë nga toksinat.

5-Shfaqje e pullave në trup. Produktet e trupit si përshembull shampot apo locionet përmbajnë toksina të dëmshme, duke shkaktuar pulla dhe tharjen e lëkurës.

6-Regjimi i gjumit nuk është i rregullt. Toksinat dëmtojnë sasinë e hormonit kortizol që është përgjegjes për gjumin, duke ndikuar negativisht dhe duke shkaktuar pagjumësi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Mënyra më e mirë për të hequr gërvishjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të...

Konica: Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi e krime, janë bërë në emër të së gjorës Shqipëri!

Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, me veprën e tij Faik Konica pasuroi dhe ngriti në lartësi të...

Iphone me çmimin marramendës, veçantia e tij

Një Iphone 12 është vlerësuar me çmim marramendës. Ai është i dizajnuar nga marka luksoze ruse Caviar dhe ka...

Recent Comments