6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Pesë mënyra për ta mbajtur shtëpinë ngrohtë gjatë dimrit pa shpenzuar energji

Pesë mënyra për ta mbajtur shtëpinë ngrohtë gjatë dimrit pa shpenzuar energji

Me gjithë çfarë po ndodh, gjëja e fundit që do të donit është një faturë më e lartë energjie.

Nga ana tjetër ditët e ftohta janë në prag dhe kemi nevojë për një shtëpi të ngrohtë. A mund ta bëjmë këtë duke kursyer në të njëjtën kohë?

1.Dyshemenë mbulojeni me tapete.

Shtëpia në dimër duket më e plotë dhe më e ngrohtë nëse shtroni tapetet. Duke “u veshur” krijon ambient më të ngrohtë duke reduktuar nevojën për kondicioner në çdo orë.

2. Vendosni qeska plastike tek dritaret

E kemi fjalën për këto lloj qesesh, që nuk e lënë të ftohtin të deportojë njësoj përmes dritareve. Gjithçka duhet të bëni është t’i ngjisni me një lloj spray në dritare.

3. Vishini tubat për të ndaluar ngrirjen e tyre

Nëse temperaturat ulen, duhet të merrni masa të tilla para se të jetë vonë. Tubacionet e ngrira mund të shkaktojnë shumë probleme dhe askush s’do t’i donte pasi i ftohti i dimrit, mjafton!

4. Aktivitet

Lëvizni! Luani, kërceni, ushtrohuni, bëni dashuri, por mos lejoni të ftohtin t’ju pushtojë.

5. Kujdes me dietën

Konsumoni vakte të ngrohta: mos ndani supën, por sigurisht mos harroni gështenjat dhe verën.Burimi: Bright Side

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Recent Comments