6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home RETROSPEKTIVË Ura e Gomsiqes, e ndërtuar në shek. XVI-XVII

Ura e Gomsiqes, e ndërtuar në shek. XVI-XVII

Ura e Gomsiqes, e ndërtuar në shek. XVI-XVII.

“Në Gomsiqe ka kaluar rruga e rëndësishme Shkodër-Prizren. Ura e Gomsiqes ishte 36 metra e gjatë dhe 3 metra e gjërë, përbëhej nga harku kryesor me hapsirë 14 metra, nga një hark më i vogël dhe nga dy dritare lehtësuese anash harkut kryesorë.

Tej urës deri në vitet 50-të ruheshin gjurmë kalldrëmi të periudhës antike me gjërësi 3.3 m, gjë që dëshmon për funksionimin e kësaj rruge që në antikitet.”

Burimi: Valter Shtylla, “Të dhënat mbi rrugët dhe urat e vjetra në Kosovë”, revista “Monumentet” nr. 26, botim i vitit 1983.

Fotografuar në vitet ’30.

Burimi: MIRDITA:Histori dhe aktualitet

Postimi Origjinal:

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3D4790626747616295%26id%3D379148285430852&show_text=true&width=500

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments