6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Diabeti: Shenja paralajmëruese ‘më pak e njohur’ në pjesën e këmbëve

Diabeti: Shenja paralajmëruese ‘më pak e njohur’ në pjesën e këmbëve

Sheqeri i lartë në gjak, i njohur gjithashtu si hiperglicemia, është vendi ku qëndron rreziku i diabetit.

Glukoza e lartë kronike e gjakut mund të dëmtojë nervat, duke krijuar skenën për neuropatinë diabetike, e cila nga ana tjetër mund të çojë në amputim. Një ndjesi më pak e njohur në pjesën e poshtme të këmbëve mund të sinjalizojë se nivelet e sheqerit janë të larta.

Në fazat e tij të avancuara, diabeti mund të shfaqet në shumë mënyra, por ndërlikimet shpesh përqendrohen në këmbë dhe shputa. Kjo është për shkak se dëmtimi i lidhur me diabetin shpesh prek nervat që ndjejnë prekjen dhe dhimbjen, si ato në këmbë.

Sipas Joint Chiropractic, kruajtja e këmbëve dhe shputave mund të jetë një ankesë e zakonshme në mesin e diabetikëve që mund të rezultojë nga nivelet periodike të larta të sheqerit në gjak.

Ndërsa disa raste janë të lehta, të tjerat mund të jenë të rënda. “Një kruarje e përsëritur, dërrmuese në duart, këmbët dhe pjesën e poshtme të këmbëve është një tjetër simptomë më pak e njohur e diabetit”, shpjegon trupi shëndetësor.

“Nivelet e larta të sheqerit në gjak zvogëlojnë qarkullimin e gjakut në gjymtyrët tuaja, gjë që i bën ato të kenë kruarje dhe tharje. Nëse përdorni rregullisht losion hidratues dhe kruajtja nuk përmirësohet, kontrolloni nivelin e sheqerit në gjak”.

Ka një mori shkaqesh të tjera të mundshme për kruajtjen e tepërt, kështu që diabeti mund të mos jetë domosdoshmërisht në themel të çështjes. Përveç qarkullimit të dobët, Shoqata Amerikane e Diabetit shpjegon se shkaqe të tjera për kruajtjen e tepërt përfshijnë infeksionet dhe lëkurën e thatë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments