6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home ART ‘Njerëzit që e njihnin… nuk e njihnin vërtet’: kush ishte Charlie Chaplin...

‘Njerëzit që e njihnin… nuk e njihnin vërtet’: kush ishte Charlie Chaplin i vërtetë?

Kur një person normal ngjitet në kupën qiellore të famës, ndjenja e tij e identitetit është e ndarë në dysh. Vetë-perceptimi që ata kanë zhvilluar gjatë jetës së tyre deri në atë pikë – vetvetja “e vërtetë”, e lejuar të shfaqet në momente intime – duhet të përballet me një imazh të jashtëm, mbi të cilin ata mund të ushtrojnë një kontroll minimal shqetësues. Personat e famshëm më mendjemprehtë kapin frenat e PR-së së tyre duke kultivuar një personazh të cilit mund t’i dalin përpara, duke e karikaturuar veten përpara se dikush tjetër t’i jepet mundësia.

Charlie Chaplin, ndoshta i pari që lúftoi me këtë telash ekzistencial të ekspozimit, shkoi një hap më tej duke shpikur një personazh që mund të suvatonte mbi vete. “Real Charlie Chaplin”, një dokumentar i ri në kinema këtë javë, parashtron pak nga vetja e tij alter si një mburojë. Nëse audienca do të shikonte kapelën e gomës, mustaqet dhe kallamin prej gome, ata nuk do ta shihnin kurrë njeriun që i mbante ato.r

“Më kujtohet, edhe si fëmijë, të kisha një imazh të Charlie Chaplin në kokën time”, thotë bashkëregjisori James Spinney për The Guardian. “Ashtu si shumica e njerëzve, kostumi ishte i njohur për mua. Këta filma i pamë me shumë paragjykime; ai është simbol i një stili të hershëm, vizatimor të komedisë së kinemasë, filmave të luajtur me shpejtësi të gabuar. Si një i rritur që i rishikoj këto, u mahnita nga sa moderne ndiheshin, sa subversive, se sa nuk ka asnjë kuptim të vjetërsisë. Të gjithë kanë një ide për Charlie Chaplin. Por njerëzit që e njihnin më së miri e ndjenin se ishte e vështirë të krijonte një lidhje me të, se nuk e njihnin vërtet, se ai gjithmonë performonte.”

Bio-dokumenti nga lart-poshtë shqyrton Chaplin-in si një qesharak në një gjeneratë, ndërkohë që pranon se si vetëm një nga rolet e shumta që ai luajti në jetën e tij plot ngjarje. Në atë që Spinney e përshkruan si “një nga historitë më të mëdha të rreckosura të rrëfyer ndonjëherë”, e vetmja fije lidhëse mes shumë uljeve është tensioni midis jetës private dhe publike të Chaplin. Ai vlerësoi turmat e tij të fansave dhe i urrente intervistat, duke qëndruar në admirim, ndërkohë që lúftonte me ankthin e të qenit i njohur dhe megjithatë i panjohur

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments