6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Çka i nodhë trupit nëse vëndosni kanellë në kafenë tuaj?

Çka i nodhë trupit nëse vëndosni kanellë në kafenë tuaj?

Kanella është një nuancë me një shije të ëmbël që e shoqëron shumë enët dhe pije. Zakonisht e vendosim në kafe për një shije shtesë por nuk e dinim që ka shumë përfitime shëndetësore!

Këto janë arsyet pse duhet të konsumoni kanellë çdo ditë dhe është mirë që ta konsumoni në mëngjes në kafe.

 Forcon sistemin imunitar

Një çerek lugë çaji kanellë në kafe të nxehtë mjafton që trupi të luftojë viruset dhe bakteret.

Stimulon trurin

Përmirëson kujtesën, ju mban zgjuar dhe jeni më të fokusuar tani.

Ul nivelin e sheqerit dhe kolesterolit në gjak

Përdorimi i rregullt i kanellës mund t’ju mbrojë nga diabeti dhe kolesteroli. Mund t’ju duhen vetëm 6 gramë në ditë.

Redukton dhimbjet menstruale

Prandaj, gratë që kanë një cikël të dhimbshëm menstrual duhet të shtojnë më shumë kanellë në pijet dhe ushqimin e tyre.

Përmirëson qarkullimin dhe rrit nivelin e energjisë

Një pije e nxehtë, për shembull pirja e kafesë me një çerek lugë çaji kanellë, do të jetë në gjendje t’ju rikthejë energjinë dhe të përmirësojë qarkullimin e gjakut. Është veçanërisht i dobishëm për njerëzit që kanë gjithmonë këmbë dhe duar të ftohta.

Përzieni kanellën, sheqerin dhe dy përbërës të tjerë dhe bëni një produkt kozmetik të mrekullueshëm

Përveçse një erëz me vlerë në kuzhinën tonë, kanella mund të bëhet edhe një nga protagonistët e rutinës sonë të bukurisë , duke hyrë në recetat e bukurisë, shikoni këtu se çfarë do t’ju ofrojë një pastë e mrekullueshme mjalti dhe kanelle.

Me mjalt[, sheqer, kanellë dhe vaj ulliri, mund të bëni një “scrub” tëjet të shëndetshëm për buzët tuaja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments