6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Ja kush kërkoi që të mos ekzekutoheshin deputetët shqiptarë në 1947-ën!

Ja kush kërkoi që të mos ekzekutoheshin deputetët shqiptarë në 1947-ën!

Parlamenti i Shqipërisë gjatë një seance të jashtëzakonshme përkujtoi ditën e djeshme 70-vjetorin e ekzekutimit të deputetëve opozitarë gjatë kohës së regjimit komunist.

Ndërsa ditën e sotme ka dalë në dritë një dokument i Ministrisë së Mbrojtjes në atë kohë që kërkonte faljen e tyre, por që nuk është marrë në konsideratë nga presidiumi.

Letra e publikuar nga ish-kreu i arkivave të Ministrisë së Brendshme, Kastriot Dervishi, mban firmën e Mehmet Shehut.

Postimi:

Presidiumi dhe Ministria e Mbrojtjes

Para se Presidiumi i Kuvendit Popullor të nënshkruante aktin e fundit që lejonte ekzekutimin me vdekje të procesit të parë ndaj deputetëve, Ministria e Mbrojtjes Kombëtare jepte mendimin e saj që në këto raste ishte përfundimtare.

Bashkëlidhur është letra përkatëse e datës 9 tetor 1947.

Po atë ditë nën urdhrat e ministrisë, Presidiumi vendosi refuzimin e faljes së jetës dhe vendimi u ekzekutua të nesërmen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments