6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SOCIALE “Pandemia e radhës”, zbulohen 18 viruse të rrezikshëm në tregjet e mishit...

“Pandemia e radhës”, zbulohen 18 viruse të rrezikshëm në tregjet e mishit në Kinë

Kina mund të shkaktojë një tjetër pandemi pasi studiuesit kanë gjetur tetëmbëdhjetë viruse “me rrezik të lartë” që fshihen në tregjet e mishit. Sipas prestigjiozes “The Sun”, një treg i gjësë së gjallë në Wuhan ku tregtarët shisnin gjitarë, zvarranikë dhe peshq u bë shkaktar për shpërthimin fillestar të Covidit në vitin 2019.

Sipas shkencëtarit britanik Dr Eddie Holmes, ekspertët kinezë kishin vënë në dukje rrezikun e “përhapjes” së një virusi nga kafshët te njerëzit pesë vjet përpara fillimit të pandemisë, pasi vizituan tregun e ushqimeve të detit Huanan.

Dhe tani ekspertët kanë paralajmëruar se speciet e kafshëve të egra që tregtohen dhe konsumohen në tregjet e lagështa të Kinës janë një “pandemi që pret të ndodhë”, raporton Straits Times.

Një studim i ri i publikuar më 12 nëntor, ka identifikuar 71 viruse të gjitarëve, duke përfshirë 18 me rrezik të lartë që mund të jenë të rrezikshëm për njerëzit dhe kafshët e tjera, transmeton JOQ Albania.

Sipas studiuesve, më shqetësues janë mikrobet e gjetura në civetë, një kafshë e vogël nate e ngjashme me një baldosë që ishte specie që barti koronavirusin SARS nga lakuriqët te njerëzit në Kinë në vitin 2002.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Pse nuk përmendet bora askund në Kuran?

Në librin e shenjtë të myslimanëve Kuranin, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani...

Recent Comments