6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KURIOZITETE Rasti misterioz i djaloshit që vizaton në gjumë – Por zgjuar nuk...

Rasti misterioz i djaloshit që vizaton në gjumë – Por zgjuar nuk ka asnjë talent artistik

Kur Lee Hadwin ishte katër vjeç, ai shkarraviste nëpër muret e shtëpisë së tij. Jo aq befasuese për një djalosh katër vjeçar, por kishte një ndryshim që bënte dallimin: Lee ishte tërësisht në gjumë kur realizonte këto vizatime murale.

Me kalimin e viteve, vizatimet e tij u bënë më të ndërlikuara dhe në moshën 15 vjeçare pikturoi tre portrete të vogla dhe të bukura të aktores hollywood’iane Marylin Monroe, por e veçanta ishte se sërish ai nuk mbante mend asgjë nga procesi i realizimit të këtyre veprave.

Ecja dhe folura në gjumë janë të dokumentuara mirë dhe relativisht të zakonshme, por vizatimi gjatë gjumit është shumë më i rrallë si rast. Ajo çka e bën edhe më të çuditshëm këtë rast është se djaloshi Lee në momentin e zgjimit nuk shfaq asnjë talent artistik dhe nuk është i aftë të vizatojë asgjë teksa është zgjuar. Pra, çfarë mund të shpjegonte sjelljen e tij?

Penny Lewis nga Universiteti Cardiff shpjegon se somnambulizmi mund të ndodhë kur ka një mungesë ekuilibri në trurin e fjetur të një personi, ku zonat racionale janë në gjumë, por sistemi limbik, i cili kontrollon emocionet, është i zgjuar. Kjo mund të jetë edhe shpjegimi për shprehjet artistike të Lee, thotë ajo. (BBC)

Edel Strazimiri / SCAN

*Material i përgatitur nga portali SCAN. Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments