6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home KËSHILLA Si nuk e kemi ditur më parë/ Njihuni me arsyet përse nuk...

Si nuk e kemi ditur më parë/ Njihuni me arsyet përse nuk duhet të hamë shpesh çamçakëz

Të gjithëve na pëlqen çamçakëzi, apo është ‘shpëtimi’ emergjent për dhëmbët tona pasi kemi konsumuar diçka. Por kush vuan pas kësaj? Stomaku, dhëmbët dhe kujtesa afatshkurtër. Ka disa pasoja kur hani çamçakëz shpesh.

Procesi i përtypjes stimulon prodhimin e lëngut në stomak. Pra, mos e përtypni çamçakëzin përpara se të hani. Kjo mund të çojë në gastrit, madje edhe në ulcerë.

Çamçakëzi është gjithashtu i dëmshëm për dhëmbët tuaj. Ndërsa prodhimi i pështymës rritet, mund të hani përmes dhëmbëve dhe mbushjeve dentare

Ai ndikon edhe tek kujtesa. Përmirëson memorizimin dhe ndihmon tek të përqendruarit për detyrat që kërkojnë vëzhgim të gjatë. Por kjo dëmton kujtesën afatshkurtër, duke ju bërë më pak të fokusuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Cili është grupi më i rrallë i gjakut?

Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose invalid, një tip gjaku që është i ngjashëm me...

”Hej, Kaçanik, o shkëmb e gur, Vritesh e pritesh për flamur,..” – Beteja e Kaçanikut

Sabit Jaha: BETEJA E KAÇANIKUT E VITIT 1910 II Beteja e Kaçanikut u zhvillua ndërmjet kryengritësve shqiptarë nën udhëheqjen...

Ja pse besohej që patkoi i kalit është fatndjellës

Ekzistojnë disa arsye, se përse njerëzit e periudhës mesjetare, besonin se patkonjtë e kuajve ishin fatndjellëse. Së pari ato ishin prej hekuri,...

Fermeri ndryshon aksidentalisht kufirin mes Belgjikës dhe Francën

Një fermer në Belgjikë ka ndryshuar aksidentalisht kufirin e vendit të tij me Francën. Fermeri ishte duke ecur në pyll kur guri...

Recent Comments