6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KULTURË Pse gjarpëri është simbol i mjekësisë dhe logo e Organizatës Botërore të...

Pse gjarpëri është simbol i mjekësisë dhe logo e Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Logoja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë u zgjodh në Asamblenë e parë Botërore të Shëndetësisë në vitin 1948. Logoja konsiston në simbolin e Kombeve të Bashkuara me një shtizë të rrethuar nga gjarpëri. Shtiza me gjarpër ka qenë prej kohësh simbol i mjekësisë dhe i profesioneve mjekësore.

Origjinën e ka nga historia e Asklepit, që adhurohej si perëndi antike greke si Zoti i Shërimit, kulti i të cilit përfshinte dhe gjarpërinjtë. Asklepi, sipas legjendës, u bë aq i suksesshëm në shpëtimin e jetëve, sa Hadi, zoti i nëntokës, u ankua për të te Zeusi. Ky i fundit, me frikën se shëruesi mund t’i bënte njerëzit të pavdekshëm, e vrau atë me një rrufe.

*Material i përgatitur nga portali SCAN. Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

Recent Comments