6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Ja çfarë rrezikoni nëse pini ujë gjatë ngrënies

Ja çfarë rrezikoni nëse pini ujë gjatë ngrënies

Pirja e ujit ngjatë konsumimit të ushqimit pengon fuqitë e stomakut tuaj për të tretur dhe shkakton që nivelet e insulinës të luhaten ndjeshëm.

Për të ditur nëse jeni duke pirë ujë mjaftueshëm, mjafton të kontrolloni nëse jeni të etur apo jo. Nëse nuk jeni është një tregues se ju jeni duke konsumuar sasinë e ujit që ju nevojitet.

Shumica e njerëzve pijnë ujit gjatë konsumimit të ushqimeve por kjo praktikë e vështirëson shumë tretjen e ushqimeve.

Stomaku ynë ka një aftësi për të dalluar se kur do të filloni të hani dhe menjëherë fillon të lëshojë lëngje tretës por nëse filloni të pini ujë në të njëjtën kohë ju do të zbusni lëngjet tretës dhe mund të përfundoni dukë iu prishur ushqimet në stomak.

Hulumtimet kanë treguar se pirja e ujit gjatë bukës në një sasi të vogël, kur mbyteni apo se diçka ishte djegëse nuk është shumë problematike por uji në sasi të madhe si 1 gote e mbushur plot apo dy shkakton probleme të mëdha me tretjen.

V.H/SCAN

*Material i përgatitur nga portali SCAN. Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shmangni këto ushqime për një bark të sheshtë

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga tre ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë! Djegia...

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

A mund ta gjeni insektin që e ka ngjyrën ndryshe nga të tjerët

Këtë herë do të testoni shikimin tuaj me një figurë ku shihen disa insekte njësoj, por njërës prej tyre i ndryshon pak...

Recent Comments