6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home RETROSPEKTIVË “Mirupafshim nënë, po shkoj në Shqipëri, aty ku me një gur vras...

“Mirupafshim nënë, po shkoj në Shqipëri, aty ku me një gur vras dy zogj”

Shqipëria është sërish në qendër të mediave italiane. Por kur kanë kaluar vite tashmë nga rënia e komunizmit dhe dyndja e emigrantëve drejt vendit fqinj, duket se situata tashmë ka ndryshuar tërësisht, me italianët e shumtë që po zgjedhin të jetojnë në Shqipëri.

“E keni parasysh shqiptarin që ëndërron Italinë dhe rriskon me gomone për të arritur në tokën e mijëra mundësive, plot dritë në televizionet tona? Ndryshe nga vitet ’90 sot Shqipëria është vendi i mundësive…”

Kështu e fillon artikullin sot gazeta italiane L’Espresso, nën titullin: “Ciao mamma, vado in Albania”(Mirupafshim nënë, po shkoj në Shqipëri).

Në artikullin e Roberto di Caro, jepen disa nga rastet e shumta të italianëve që kanë zgjedhur vendin tonë për të jetuar, ndërsa theksohet se janë me mijëra në Shqipëri.

“Për të thithur investime, në këtë vend ku 60 për qind e eksporteve përfundon në Itali, rol luajnë edhe qarqet e shkurtra të globalizimit, të njëjta për të cilën në Venedik, kioska kineze shesin maska kineze për turistët kinezë të prodhuar në Kinë.

Por në ndryshim nga kjo, në Tiranë, si në bregdetin e Vlorës dhe të Durrësit, kirurgët dhe stomatologët italianë riparojnë dhëmbët, gjinjtë dhe hundët për pacientët italianë në lëvizje, në klinika italiane ose në ndërmarrje të përbashkëta: turizëm mjekësor, çmime atraktive dhe stafi i specializuar, paketat gjithëpërfshirëse me vendpushimin bregdetar fqinj. Shkurt dy zogj me një gur.” thuhet mes të tjerave në artikull.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments