6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Truku i vetëm për të humbur kilogramët e tepërt dhe për të...

Truku i vetëm për të humbur kilogramët e tepërt dhe për të mos i fituar më

Shtimi në peshë është gjëja më e lehtë në këtë jetë, por humbja e saj është një histori tjetër, shumë më e dhimbshme. Me siguri të gjithë ne në një moment të jetës sonë mund të kemi shtuar disa kilogramë të tepërt që nuk mund t’i humbim lehtë më pas.  E megjithatë, në jetën normale, ne vazhdimisht shtojmë shumë kilogramë herë pas here, të cilat më pas vështirë se i humbim.

Por çfarë tregoi hulumtimi? Lajmi nuk është i mirë. Një raport që ka “luajtur” në shumë tituj kohët e fundit, tregon se humbja e përhershme e peshës është një objektiv i paarritshëm.

Dekada kërkimesh klinike, iniciativa nga organet kompetente dhe përpjekjet personale për ushqimin dhe ushtrimin e duhur duket se bien në bosh. Sigurisht, njerëzit mund të humbin peshë në çdo kohë dhe relativisht lehtë. Por ata nuk mund të humbin aq sa duhet të humbasin dhe madje ta humbasin një herë e përgjithmonë.

Një rishikim i literaturës shkencore tregon se pothuajse çdo person që merr pjesë në programet e certifikuara të humbjes së peshës rifiton të gjithë peshën e humbur brenda pesë viteve të ardhshme. Është regjistruar një ulje mesatare deri në 3% e peshës fillestare të trupit. Kjo do të thotë që nëse do të kishit 125 kg dhe do të ndiqnit një dietë sistematike dhe të kontrolluar, pas pesë vitesh do të peshonit 120 kg në rastin më të mirë.

Mund të mos tingëllojë e frikshme në fillim, por për shkencëtarët ka një interpretim tjetër. Sipas një studimi nga Weight Watchers, gjysma e atyre që ndoqën programet dietike specifike të kompanisë ishin të paktën 5% më të lehtë në peshë brenda pesë viteve (megjithëse dy vitet e para regjistruan humbje peshe mbi 13%).

Krahasuar me vlerat klinike “zyrtare” prej 3%, rezultatet e programeve dietike të Weight Watchers dukeshin si një triumf. Dhe, megjithëse shiriti duket i ulët, ai në fakt përkthehet si më poshtë: gradualisht të dhjamosurit bëhen mbipeshë dhe mbipesha bëhen normale.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments