6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home SOCIALE “Delta” po fiton terren, epidemiologu shqiptar: Jemi njësoj si nëntori i vitit...

“Delta” po fiton terren, epidemiologu shqiptar: Jemi njësoj si nëntori i vitit 2020

Ndryshe nga raportimi ditor i Ministrisë së Shëndetësisë, për epidemiologët shifrat e infektimeve nga pandemia mbeten shumë herë më të larta.

Krahasimi i kësaj periudhë është i njëjtë me një vit më parë, atëherë kur vaksina nuk kishte nisur të aplikohej. Epidemiologu Fabian Cenko gjen dy faktor që nuk kanë ndihmuar frenimin e pandemisë.

Për të gjurmuar rastet reale dhe identifikuar vatrat më të nxehta, ekspertët këshillojnë me shumë testime.

Në këtë qendër shëndetësore, gjatë muajt nëntor kanë rezultuar pozitiv mbi 100 raste nga afro 340 qytetarë të testuar.

Më i lartë numri i testimeve është në laboratorët privat pranë aeroportit të Rinasit. Mesatarisht në ditë, një qendër klinike, sipas burimeve të A2 CNN, kryen nga 50 deri në 150 testime, të diktuara nga masat strikte që vendet e Europës i kanë vendosur Shqipërisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments