6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA 5 mënyra për ta mbajtur shtëpinë ngrohtë gjatë dimrit pa shpenzuar energji

5 mënyra për ta mbajtur shtëpinë ngrohtë gjatë dimrit pa shpenzuar energji

Me gjithë çfarë po ndodh, gjëja e fundit që do të donit është një faturë më e lartë energjie. Nga ana tjetër ditët e ftohta janë në prag dhe kemi nevojë për një shtëpi të ngrohtë. A mund ta bëjmë këtë duke kursyer në të njëjtën kohë?

1.Dyshemenë mbulojeni me tapete.

Shtëpia në dimër duket më e plotë dhe më e ngrohtë nëse shtroni tapetet. Duke “u veshur” krijon ambient më të ngrohtë duke reduktuar nevojën për kondicioner në çdo orë.

2. Vendosni qeska plastike tek dritaret

E kemi fjalën për këto lloj qesesh, që nuk e lënë të ftohtin të deportojë njësoj përmes dritareve. Gjithçka duhet të bëni është t’i ngjisni me një lloj spray në dritare.

3. Vishini tubat për të ndaluar ngrirjen e tyre

Nëse temperaturat ulen, duhet të merrni masa të tilla para se të jetë vonë. Tubacionet e ngrira mund të shkaktojnë shumë probleme dhe askush s’do t’i donte pasi i ftohti i dimrit, mjafton! 

4. Aktivitet

Lëvizni! Luani, kërceni, ushtrohuni, bëni dashuri, por mos lejoni të ftohtin t’ju pushtojë. 

5. Kujdes me dietën

Konsumoni vakte të ngrohta: mos ndani supën, por sigurisht mos harroni gështenjat dhe verën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments