6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Gjendet numër i madh i monedhave të arta anglo-saksone në Britani

Gjendet numër i madh i monedhave të arta anglo-saksone në Britani

Grumbulli më i madh ndonjëherë me monedha të arit anglo-sakson që u gjend në Angli është nën hetime.- Advertisements –
Katër objekte ari u zbuluan me 131 monedha në një fushë të Norfolkut perëndimor, shumica nga i njëjti detektor metalik anonim që njoftoi autoritetet përkatëse.

Dhjetë monedha u gjetën nga një oficer policie në shërbim, i cili u përpoq t’i shiste ato dhe u burgos për 16 muaj, transmeton Telegrafi.

Norwich Castle shpreson të fitojë thesarin “e rëndësishëm ndërkombëtar”, raporton bbc

Monedha e parë u zbulua në vitin 1991 gjersa në vitin 2014 u gjetën monedha të tjera, që datojnë rreth 610 pas Krishtit.

Një varëse ari e stampuar, një shufër ari dhe dy copa të tjera ari u gjetën në të njëjtën kohë, duke sugjeruar se rezervuari duhet të shihet si shufër, e vlerësuar sipas peshës dhe jo vlerës nominale.

Dhoma përfshin monedha të panjohura më parë për ekspertët dhe një tjetër që njihej vetëm përmes një vizatimi në një libër që daton në vitin 1666, por që atëherë ka humbur.

Depoja e mëparshme më e madhe e monedhave anglo-saksone – 101 monedha në një çantë – u gjet në Crondall në Hampshire në vitin 1828.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments