6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SOCIALE “Do mbetemi në terr”, përhapet frika kolektive, në Spanjë po boshatisen dyqanet

“Do mbetemi në terr”, përhapet frika kolektive, në Spanjë po boshatisen dyqanet

Prej ditësh në Spanjë dyqanet që shesin artikuj për kamping janë pothuajse të boshatisur. Jo vetëm sepse furnizimet kineze në Europë përgjithësisht po vonojnë për shkak të problematikave të transportit të mallrave, por për një panik masiv që po përfshin opinionin publik.

Furnela, bombola gazi, elektrikë dore, janë sende që janë zhdukur pothuajse kudo në raftet e vendit mesdhetar, nga frika e një black out gjigant që sipas disa burimeve, përgjithësisht online, rrezikon të godasë Spanjën dhe vende të tjera europiane.

Arsyet e këtij paniku janë disi të çuditshme, dhe nuk kanë të bëjnë drejtpërdrejt me Spanjën. Disa ditë më parë, ushtria austriake ka filluar një fushatë me të cilën paralajmëron popullsinë për rrezikun konkret të një black out, pra të ndërprerjes së zgjatur të energjisë elektrike, duke dhënë këshilla mbi veprimet bazike që duhen kryer.

Vendimi austriak u përhap nga rrjetet sociale, dhe me sa duket në gadishullin iberik ka marrë formën e një frike kolektive.

Gjithsesi, sipas autoriteteve, një mundësi e tillë është thjesht teorike, dhe nuk ka një alarm specifik në këtë drejtim, edhe për shkak të diversifikimit të burimeve të energjisë, por kjo nuk ka ndaluar blerjen e ethshme të ndriçuesve dhe ushqimeve në kuti, pak a shumë siç ndodhi në fillimin e pandemisë, ku u shpërnda lajmi që furnizimet ushqimore mund të bllokoheshin brenda pak javës

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Mënyra më e mirë për të hequr gërvishjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të...

Konica: Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi e krime, janë bërë në emër të së gjorës Shqipëri!

Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, me veprën e tij Faik Konica pasuroi dhe ngriti në lartësi të...

Iphone me çmimin marramendës, veçantia e tij

Një Iphone 12 është vlerësuar me çmim marramendës. Ai është i dizajnuar nga marka luksoze ruse Caviar dhe ka...

Recent Comments