6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KAFSHËT A duhet të flini me kafshën shtëpiake? Si ndikon kjo te ju

A duhet të flini me kafshën shtëpiake? Si ndikon kjo te ju

A është mirë të flini me një kafshë shtëpiake? Ekspertët thonë jo pasi mund të ndikojë në cilësinë e gjumit. Dr. Vsevolod Polotsky, drejtor i kërkimit të gjumit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Johns Hopkins thotë se kafshët mund të lëvizin dhe lehin duke prishur gjumin.

“Gjumi te qentë (dhe macet) nuk është i vazhdueshëm dhe ata në mënyrë të pashmangshme do të ngrihen dhe do të ecin në shtrat, duke shkelur njerëzit. I gjithë ky aktivitet do të çojë në fragmentimin e gjumit,”, shprehet ai.

Sipas profesores së neurologjisë, këto “mikrozgjime”, të cilat mund të ndodhin pa vetëdije, “janë përçarëse sepse ju nxjerrin nga gjumi i thellë. Ato janë shoqëruar me lirimin e hormonit të stresit, kortizolit, i cili mund ta bëjë gjumin edhe më keq”.

Mirëpo, studimet e fundit kanë treguar se ky zakon mund të jetë i dobishëm për shumë njerëz. Specialisti i gumit, Dr. Raj Dasgupta thotë se njerëzit që vuajnë nga depresioni dhe ankthi mund të përfitojnë nga mbajtja e kafshës në shtrat, sipas CNN.

Një studim i vitit 2017 tregoi se njerëzit që mbanin qentë e tyre në dhomën e gjumit bënin një gjumë më të qetë gjatë natës. Fëmijët gjithashtu mund të përfitojnë nëse flenë me një kafshë shtëpiake. Një studim i vitit 2021, tregoi se kafsha nuk ndikonte në cilësinë e gjumit të tyre.

“E gjithë kjo sugjeron se të kesh kafshë shtëpiake në shtrat nuk është domosdoshmërisht e keqe. Mund të ndjeni një rehati psikologjike kur keni kafshën tuaj afër, gjë që mun dtë ndihmojnë te gjumi.”, tha Dr. Bhanu Prakash Kolla, një specialist i mjekësisë së gjumit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments