6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home Uncategorized Pse nuk duhet të përdorni shamponin kur i skadon afati i përdorimit?

Pse nuk duhet të përdorni shamponin kur i skadon afati i përdorimit?

Shumë njerëz mendojnë se shamponi nuk është diçka që mund të prishet dhe mund të përdoret pavarësisht se i ka skaduar afati. Një mendim i tillë është i gabuar.

Kohëzgjatja e ruajtjes së çdo produkti është e theksuar në ambalazh, siç është rasti me shamponin.

Etiketa zakonisht ka tre numra, 16, 18 ose 24, që në fakt është numri i muajve deri sa të jetë i sigurt përdorimi i shamponit pas hapjes.

Në përgjithësi, ka një simbol pranë numrit që përfaqëson kapakun, në mënyrë që konsumatorët të mos ngatërrohen kur shohin datën në të cilën është e sigurt përdorimi i shamponit. Shpesh në etiketë thuhet se afati i ruajtjes është tre vjet ose më pak, por në rast se nuk është i hapur.

Megjithatë, me shumë mundësi as që e mbani mend kur e hapni shamponin.

Që shamponit i ka skaduar afati, përveç shenjave, mund të shihet edhe nga ndryshimi i ngjyrës, por edhe i erës. Në disa raste, gunga mund të shfaqen në vetë shamponin.

Shamponi i skaduar nuk është mjaft efektive dhe do t’i bëjë flokët tuaj të duken sikur as nuk i keni larë fare. Për shkak të ndryshimeve të përmendura në përbërje, mund të ndodhë kruajtje ose acarim i vetë lëkurës së kokës. Mund të ndodhin edhe baktere apo edhe infeksione mykotike, shkruan Healthline.

Përbërësit që janë modifikuar kimikisht nuk duhet të aplikohen në lëkurë, sepse depërtojnë në shtresat e saj. Kjo dëmton ndjeshëm folikulin, gjë që mund të çojë në rritjen e humbjes së flokëve.

Nëse tashmë keni zbokth, kruajtje, flokë të yndyrshëm ose rënie të flokëve pas larjes, duhet të kontrolloni shamponin që përdorni./LSh

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments