6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI "Partizanë të veshur me uniforma gjermane, vinin tek ne dhe shanin komunistët,...

“Partizanë të veshur me uniforma gjermane, vinin tek ne dhe shanin komunistët, dhe shihnin nëse do të binim në një mendje me ta..”

Në ‘Hysolli, f. 58, paraqitet një fragment i shkurtër ku tregohet për rivalitetin mes grupimeve politike në Shqipëri gjat kohës në Luftën e Dytë Botërore. /InforCulture.info

Një fëmijë flet mbi rivalitetin mes grupimeve politike në Shqipëri

“Dredhia që ata përdorën ishte se partizanë të veshur me uniformë ushtarake gjermane, të vinin tek ne dhe të shanin komunistët, dhe të shihnin nëse do të binim në një mendje me ta. Përkrahësit e gjermanëve bënë të njejtën gjë me të gjithë në Arzë. Të triat funksione politike bënë të njejtën hile, me të gjithë Arzën. Burrat që vinin nëpër shtëpi, ishin gjithmonë nga zona të tjera të vendit dhe askush nuk i njihte ata në Arzë. Në këtë mënyrë, zbuluan se çfarë ndiente gjithë secili për çdo grupim.” /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ky është qyteti më i shtrenjtë në botë

Kryeqendra e Izraelit, Tel Avivi është qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar, teksa rritja e shpejtë e inflacionit ka...

Shmangni këto ushqime për një bark të sheshtë

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga tre ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë! Djegia...

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

Recent Comments