6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SOCIALE Alpinistët nuk e bëjnë kurrë këtë gabim, sepse rezultati mund të jetë...

Alpinistët nuk e bëjnë kurrë këtë gabim, sepse rezultati mund të jetë fatal

Psikologët, duke studiuar alpinistët, krijuan termin “era e dytë”, që do të thotë aktivizimi i rezervave të energjisë së organizmit

Ndërprerja e lëvizjes në maja të larta të maleve, në varësi të kushteve të jashtme, çon në hipotermi ose mbinxehje të organizmit.

Në çdo rast, rezultati përfundimtar mund të jetë fatal, transmeton Telegrafi.

Gjatë shekujve të kaluar, një numër jo i vogël alpinistësh janë ndalur për të pushuar dhe – kanë mbetur të ngrirë në male të ashpra.

Gjithashtu, ka ndodhur që shumë alpinistë janë gjetur të rraskapitur vetëm një orë ecjeje në këmbë nga vend i banuar.

Të gjithë alpinistët bien në krizë herë pas here, kur muskujt ngurtësohen dhe kur krijohet një ndjenjë subjektive se ata nuk mund të bëjnë më asnjë hap.

Bëhet fjalë për një barrierë psikologjike që kapërcehet me forcën e vullnetit dhe dëshirën për sukses.

Kapërcimi psikologjik i kësaj barriere rigjeneron aty për aty organizmin dhe i jep atij një “erë të dytë në shpinë” e cila e bart atë në majë.

/Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Pse nuk përmendet bora askund në Kuran?

Në librin e shenjtë të myslimanëve Kuranin, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani...

‘Ali Pashë Tepelena u tradhtua nga njeriu më i afërt i tij’, çfarë shkruante gazeta franceze më 1822

“Le Moniteur Universel” ka botuar, të hënën e 25 marsit 1822, në ballinë, një shkrim në lidhje me vrasjen e Ali Pashë...

Recent Comments