6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SOCIALE MB, vendi i parë në botë që miraton pilulën e trajtimit të...

MB, vendi i parë në botë që miraton pilulën e trajtimit të Covid-it që merret në shtëpi

Mbretëria e Bashkuar u bë vendi i parë në botë që miratoi një pilulë për trajtimin e Covid-19 që mund të merret në shtëpi. Këtë e ka miratuar të enjten Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore të Britanisë (MHRA).

Pilula, e marrë nga goja, quhet molnupiravir dhe është zhvilluar nga Ridgeback Biotherapeutics dhe Merck Sharp & Dohme, transmeton Indeksonline.

Sekretari britanik i Shëndetësisë, Sajid Javid tha: “Sot është një ditë historike për vendin tonë, pasi Britania e Madhe është vendi i parë në botë që miraton një antiviral që mund të merret në shtëpi për Covid-19″.

MHRA tha në një deklaratë se molnupiravir, i njohur gjithashtu si Lagevrio, “është i sigurt dhe efektiv në zvogëlimin e rrezikut të shtrimit në spital dhe vdekjes tek njerëzit e infektuar me Covid-19“.

Deklarata vazhdoi: “Bazuar në të dhënat e provës klinike, Lagevrio është më efektiv kur merret gjatë fazave të hershme të infeksionit dhe kështu MHRA rekomandon përdorimin e tij sa më shpejt të jetë e mundur pas një testi pozitiv për COVID-19 dhe brenda pesë ditëve nga fillimi i simptomave

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shmangni këto ushqime për një bark të sheshtë

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga tre ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë! Djegia...

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

A mund ta gjeni insektin që e ka ngjyrën ndryshe nga të tjerët

Këtë herë do të testoni shikimin tuaj me një figurë ku shihen disa insekte njësoj, por njërës prej tyre i ndryshon pak...

Recent Comments