6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Fotot që dëshmojnë:I tërë Mali i Zi nuk ka qenë kurrë tokë...

Fotot që dëshmojnë:I tërë Mali i Zi nuk ka qenë kurrë tokë serbe,por shqiptare

Edhe një here sa për t’ia rikujtuar të tjerëve dhe vetvetës;Mali i Zi kurrë nuk u kanë tokë serbe.Mu sikur shumë pjesë të Ballkanit-Yllirikumit.

Jo pse na pëlqen neve,por kjo asht e dëshmueme.Mjafton ti shikosh këto dy foto të fillim shekullit paraprak dhe e kupton se tokat shqiptare janë tjetërsuar tek në shekujt e fundit.

Fotot japin pamje të dy qyteteve/vendbanimeve që sot ndodhen brenda kufijve të shtetit Mal i Zi ,njëri në skajin lindor,Bjello polje e tjetri në atë perëndimor Cetina, dhe në një farë mënyre përthakon tërësinë e territorit të shtetit.

Në foton e parë kemi pamje të Bjellopoljes nga viti 1935.Ndërsa në të dytën Cetinën (Cetinja) për të cilën nuk kemi të dhëna viti, por besojmë fillim shekulli paraprak!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

Recent Comments