6.1 C
Pristina
Monday, December 6, 2021
Home KAFSHËT Tri mënyra të lehta për të qetësuar macen tuaj

Tri mënyra të lehta për të qetësuar macen tuaj

Ankthi në miqtë tanë të mbuluar me qime vjen në forma të shumta. Mund të shkaktohet nga ngjarje ose zhurma të caktuara si stuhi apo edhe një ndryshim në mjedis.

Shqetësimi mund të shkaktohet gjithashtu nga futja e një kafshe tjetër në shtëpi ose ndryshime të tjera të rëndësishme në jetën tuaj.

Për fat të keq, përcaktimi i shkakut të saktë të stresit është pothuajse i pamundur. Nëse kotele juaj është e ndjeshme mund të shqetësohet madje edhe për gjëra të thjeshta.

Ofroni disa shtesa qetësuese

Ka shtesa të shumta qetësuese të disponueshme për macet. Edhe nëse suplementi që zgjidhni nuk e kuron plotësisht ankthin e kafshës suaj, mund të jetë një shtesë e shkëlqyeshme për një program më gjithëpërfshirës të modifikimit të sjelljes. Trajtimet për qetësimin e maceve gjithashtu mund të vijnë në ndihmë kur keni të bëni me një mace të shqetësuar. Këto rostiçeri kanë përbërës të veçantë që sistemet nervor macet mbështetë.

Dyfishoni trajnimin

Në vend që ta merrni macen tuaj nga një situatë stresuese, ju mund ta ndihmoni atë të përshtatet me çdo gjë që është duke shkaktuar stresin. Për shembull, nëse fshesa me korent është burimi kryesor i stresit, mësojini që ta shoqërojë këtë pajisje me përforcim pozitiv. Ju mund ta vendosni ushqimin e saj të preferuar pranë fshesës kur ajo është e fikur derisa ajo të mësoj t’i afrohet pajisjes vetë. Kur ajo të jetë mësuar, provoni ta ndizni fshesën ndërsa partneri ose shoqja juaj luan me të nëpër dhomë. Përfundimisht, kafsha juaj do të mësojë të lidhë zërin ose praninë e fshesës me një gjë të mirë.

Krijoni një strehë të sigurt për macen tuaj

Hiqni macen tuaj nga situatat stresuese dhe çojeni diku që e bën atë të ndihet rehat. Një strehë e sigurt mund të jetë në një raft ose në një dhomë të qetë. Nëse shkaku kryesor i ankthit është i bazuar në zhurmë, provoni të luani një muzikë qetësuese ose klasike. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Shkronjat shqipe të Naum Veqilharxhit

RILINDJA KOMBËTARE  I pari ideolog i periudhës së Rilindjes Kombëtare Shqiptare, mendimtar i shquar iluminist e veprimtar i shkollës...

Recent Comments