Gjithnjë e më shumë njerëz po përjetojnë gastrit. Ai përfshin inflamacion të mukozës së stomakut dhe shoqërohet me refluks (ndjenjë aciditeti në stomak dhe fyt), fryrje dhe dhimbje gjatë ngrënies.
Kjo gjendje shkaktohet nga një përqendrim i shtuar i acidit gastrik dhe më së miri dhe më efektivisht trajtohet me këtë pije popullore. Gastriti mund të jetë një problem akut ose kronik. Shpesh shkaktohet nga prania e Helicobacter pylori në trup.

Përveç kësaj, shfaqja e kësaj gjendjeje aspak të këndshme mund të shkaktohet nga konsumimi i barnave, ushqimeve dhe pijeve që irritojnë stomakun, shumë kafe, lëngje të gazuara apo ushqime të skuqura.

Kungulli është një ushqim i pashmangshëm në tryezën tonë në këtë periudhë të vitit. Përveçse është mbushja e preferuar e byrekut, përdoret shpesh si përbërës kryesor në pije, supa, madje edhe kafe, dhe shumë e duam vetëm të pjekur.
Përveç kësaj, vaji i kungullit dhe farat e tij kanë një efekt të dobishëm në trup. Studimet kanë treguar se vaji ka një efekt parandalues ​​në funksionin e fshikëzës, por gjithashtu redukton rrezikun e disa gurëve në veshka.

Në përgjithësi, kungulli ka shumë efekte të dobishme në trup, dhe këto janë vetëm disa prej tyre: Ka një efekt të dobishëm në humbjen e peshës. Kungulli është shumë i pasur me fibra që ndihmojnë tretjen. Plus, ju mban të shëndetshëm për një kohë të gjatë dhe me pak kalori, gjë që ju ndihmon të humbni peshë.

Përmirëson imunitetin. Sasia e madhe e vitaminës A që përmban kungulli ndihmon trupin të luftojë më lehtë infeksionet, viruset dhe sëmundjet infektive.
Vaji i kungullit, siç u përmend më lart, ndihmon në luftën kundër infeksioneve të ndryshme bakteriale dhe kërpudhore.
Ndikon në bukurinë e lëkurës. Beta-karotina e kungullit ndihmon në mbrojtjen nga rrezet UV të diellit që shkaktojnë rrudha. Është gjithashtu i mirë për shëndetin e syve dhe bukurinë e lëkurës. Përveç kësaj, vitaminat A dhe C janë, siç thonë ekspertët, një lloj mbrojtjeje e qelizave nga radikalet e lira, sepse janë antioksidantë.

Përmirëson pacifikimin. Ky është një përfitim më pak i njohur i kungullit, por ekspertët thonë se kungulli ka një efekt pozitiv në humor. Ai përmban një aminoacid që stimulon sekretimin e serotoninës në trup, një hormon që është përgjegjës për humor të mirë dhe ndjenjën e lumturisë.

RECETA. Për të përgatitur këtë pije ju nevojiten: 300 g kungull, 2 lugë mjaltë, 1 lugë uthull molle

Procedura: Grini copa kungullin në një blender, shtoni 2 lugë gjelle mjaltë dhe një lugë gjelle uthull molle. Nëse përzierja është shumë e trashë, mund të shtoni pak ujë. Pijen e përfituar konsumojeni gjatë ditës. Është e nevojshme të pini një gotë të vogël pije gjatë ditës (të mos përzihet me ushqime të tjera).

Nga kjo pije dhimbja ndalet menjëherë, dhe në menynë tuaj ditore përfshini lëngun e kungullit, i cili është shumë i shijshëm, plot vitamina dhe minerale sepse është i shkëlqyeshëm për shëndetin e të gjithë organizmit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here