6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Pesë arsye të rëndësishme për të ngrënë më shumë mandarina

Pesë arsye të rëndësishme për të ngrënë më shumë mandarina

Frutat e mandarinave e kanë furnizuar botën me shijshe për mijëra vjet. Vendas në Azinë Juglindore, është shije e ëmbël agrumesh dhe lëkurë hollë, rikuperimi i lehtë e bën mandarinën e freskët një nga ushqimet më të njohura të shëndetshme për t’u ngrënë mes njerëzve të të gjitha moshave.

 
Shumë njerëz janë të vetëdijshëm rastësisht për përfitimet e ngrënies së mandarinave, por shumë pak e kuptojnë vlerën e saj ekstreme ushqyese.

Të pasura me vlera ushqyese
Mandarinat janë të mbushura me antioksidantë që mund të ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë përgjegjës për formimin e sëmundjes dhe plakjen e parakohshme. Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave A dhe C si dhe hekurit, kaliumit, folatit, fibrave dhe flavonoideve.

Mbështet një sistem të shëndetshëm tretës
Karakteristikat antioksiduese, pa fibra dhe gluten të një mandarine e bëjnë frutën të tretet lehtë. Konsumimi në mënyrë të rregullt mund të ndihmojë ndonjëherë kapsllëkun dhe fryrjen.

Inkurajon detoksin
Si të gjitha frutat e tjera agrume, mandarina ka natyrë shumë alkaline, gjë që e bën frutën shumë detoksikues. Karakteristikat alkaline të mandarinës mund të ndihmojnë në pastrimin e trupit nga toksina të grumbulluara.

Mbështet një zemër të shëndetshme
Mandarina është një ushqim i shëndetshëm i zemrës – flavonoidet dhe përbërjet antioksiduese mund të ndihmojnë për të shpejtuar qarkullimin dhe për të mbajtur arteriet të pastra nga pllakat e dëmshme.

Ulë stresin në mënyrë natyrale
Mandarina mund të ndihmojë në parandalimin e ndjenjave negative të stresit dhe ankthit duke prodhuar neurotransmetues që ndihmojnë në qetësimin e nervave dhe inkurajon një gjendje të mirë shpirtërore të vazhdueshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments