6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SOCIALE Ky burrë derdhi acid në pishinë sepse zezakët provuan të notonin brenda...

Ky burrë derdhi acid në pishinë sepse zezakët provuan të notonin brenda në vitet ’60

Rezart Dani

o shumë kohë më parë, gjatë segregacionit në Shtetet e Bashkuara, zezakët dhe të bardhët nuk lejoheshin të shkonin në të njëjtat shkolla apo edhe të përdornin të njëjtat burime uji.
Imagjinoni që në këto kushte, pishina, ishte krejtësisht jashtë diskutimit. Njerëzit përfunduan duke u rebeluar kundër këtij sistemi racist. Ishte shumë fyese për të vazhduar të tolerohej. Protestuesit, bardh e zi, u hodhën në pishinën e këtij moteli në Florida. Të bardhët që kishin dhoma të rezervuara ftuan zyrtarisht zezakët, në shenjë proteste, por menaxheri i ndërtesës u hodhi acid në ujë!
Kjo ngjarje në fakt ishte planifikuar nga vetë Martin Luther King.
Për fat të mirë, acidi nuk funksionoi vërtet. Kishte shumë ujë, prandaj forca acidit nuk ishte në nivele funksionimi. Ndoshta ai thjesht donte t’i trembte të gjithë, por fotografia bëri bujë dhe publiku u trondit nga sjellja e tij.
Janë hapat e para drejt barazisë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

A mund ta gjeni insektin që e ka ngjyrën ndryshe nga të tjerët

Këtë herë do të testoni shikimin tuaj me një figurë ku shihen disa insekte njësoj, por njërës prej tyre i ndryshon pak...

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Mënyra më e mirë për të hequr gërvishjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të...

Recent Comments