6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Arsyet pse ju bien flokët gjatë gjumit dhe disa mënyra si ta...

Arsyet pse ju bien flokët gjatë gjumit dhe disa mënyra si ta parandaloni

Rënia e flokëve është e vështirë për t’u parandaluar ditëve të sotme. Larja dhe gjumi i mënjëhershëm është një faktor që sjell rënie të flokëve. Por si ta parandaloni?

Zgjidhni një këllëf jastëku prej mëndafshi

Ne flasim shpesh për këllëfët e jastëkëve të mëndafshtë. Krahasuar me pambukun, fijet më të vogla të mëndafshit zvogëlojnë fërkimin e kokës ndaj jastëkut. Për të mos përmendur, këllëfët e jastëkëve prej pambuku gjithashtu thithin lagështinë nga flokët tuaj, duke i bërë fijet tuaja më të thata dhe të dredhura.

Shmangni gjumin me flokë të lagur

Edhe pse duket e këndshme të flini pasi keni bërë një dush  një gjë e tillë nuk rekomandohet. Nëse bëni dush natën, sigurohuni që t’i thani flokët plotësisht për të parandaluar këputjen e tyre.

Përdorni maskë flokësh gjatë natës

Fijet e hidratuara në mëngjes do të thotë më pak rënie gjatë gjithë ditës. Maskat e flokëve gjatë natës janë mënyra ideale për t’i dhënë flokëve tuaj ushqimin dhe lagështinë e nevojshme.

Asnjëherë mos i lidhni flokët dhe mos vini kapuç

Lirimi i flokëve para gjumit duhet bërë patjetër. Ky proces do të stimulojë gjithashtu qarkullimin e gjakut. As kapuçi nuk rekomandohet të vihet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments