6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home SHKENCË/TECH Studentët australianë prodhojnë merimangën-robot për hulumtimin e shpellave

Studentët australianë prodhojnë merimangën-robot për hulumtimin e shpellave

Një Universitet në Adelaide të Australisë, ka prodhuar robotin që do të përdoret për skanim 3D të shpellave në Naracoorte.

 
Fjala është për robotin që ngjan me një merimangë, e detyra e tij do të jetë hulumtimi dhe të kryerja e skanimeve 3D të shpellave në parkun nacional që janë nën mbrojtjen e UNESCO-s.

Roboti është rezultat i punës së një grupi studentësh që në kuadër të projektit CaveX ka prezantuar 15 versione të ndryshme të robotit, dhe në fund vendosën për njërin.

Vendosën për robotin që i ka gjashtë këmbë, derisa dizajni me rrotë është hedhur poshtë për shkak të rrezikut të dëmtimit të shpellës.

Gjithashtu, është përzgjedhur dizajni që është i përshtatshëm për terrene jo të rrafshëta. E hulumtuesit shpresojnë që me skanimin 3D të shpellave do të vijnë deri të zbulimet e reja.

“Duam të analizojmë sipërfaqen e shpellës dhe të gjejmë hyrje të reja që do të na çonin deri te depozitat fosile”, tha studenti Craig Williams.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments