6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Ngrënia e këtij ushqimi mund të shkrijë dhjamin e barkut

Ngrënia e këtij ushqimi mund të shkrijë dhjamin e barkut

Me siguri keni dëgjuar shprehjen “një mollë në ditë e mban mjekun larg”. Por sipas hulumtimeve të reja, avokadot mund të kenë të njëjtin efekt – lehtë mund ta largoni yndyrën kokëfortë të barkut.Në një studim të botuar në The Journal of Nutrition, studiuesit donin të shihnin efektet e avokados te njerëzit që ishin mbipeshë. Në vend që të shikojnë thjesht humbjen e peshës, megjithatë, ata ishin më të interesuar nëse fruti mund të ndikonte në shpërndarjen e yndyrës në trup.

Për ta bërë këtë, ata kryen një eksperiment të kontrolluar ku gjurmuan 105 pjesëmarrës gjatë 12 javëve. Subjektet hëngrën normalisht, përveç një grupi që konsumuan një vakt ditor nga studiuesit që përmbante një avokado në të, ndërsa grupi i dytë mori të njëjtin vakt por pa avokado.

Deri në fund të periudhës tre mujore, studiuesit zbuluan se gratë që hëngrën një avokado çdo ditë panë një sasi të reduktuar të yndyrës të barkut, një lloj yndyre në bark që mund të çojë në probleme më serioze shëndetësore sesa yndyra që grumbullohet në pjesë të tjera të trup.

Yndyra e barkut mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit 2, goditjes në tru, Alzheimer, kancerit të gjirit dhe disa probleme të tjera kërcënuese për jetën nëse nuk trajtohen.

Studiuesit ende po përpiqen të analizojnë pse avokadot kishin një ndikim kaq të rëndësishëm në ruajtjen e yndyrës në bark te gratë.“Hulumtimi ynë jo vetëm që hedh dritë të vlefshme mbi përfitimet e konsumit ditor të avokados mbi llojet e ndryshme të shpërndarjes së yndyrës në gjini, por na siguron një bazë për të kryer punë të mëtejshme për të kuptuar ndikimin e plotë të avokados në yndyrën dhe shëndetin e trupit”, shpjegoi bashkautori i studimit Richard Mackenzie, profesor i metabolizmit njerëzor në Universitetin e Roehampton. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shmangni këto ushqime për një bark të sheshtë

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga tre ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë! Djegia...

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

A mund ta gjeni insektin që e ka ngjyrën ndryshe nga të tjerët

Këtë herë do të testoni shikimin tuaj me një figurë ku shihen disa insekte njësoj, por njërës prej tyre i ndryshon pak...

Recent Comments