6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Simptoma që tregojnë presionin e ulët të gjakut

Simptoma që tregojnë presionin e ulët të gjakut

Tensioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore, dhe ai i ulët po ashtu mund të jetë i rrezikshëm. Nëse nuk e matni rregullisht presionin e gjakut, mund të mos e dini se është i ulët.

Përqendrimi i ulur

Mbi 90 dhe më e ulët se 60 konsiderohen vlera të ulëta të presionit të gjakut. Shkaqet janë të ndryshme dhe mund të ndryshojnë nga marrja e pamjaftueshme e ujit deri te problemet serioze shëndetësore. Ju gjithashtu do të njihni presionin e ulët të gjakut pa matës nëse përjetoni ndonjë nga këto simptoma:

– Marramendje ose humbje e ekuilibrit

– Mundim

– Lodhje

– Ulje e përqendrimit

– Shikim i turbullt

– Gjendje shoku

Dy simptomat e fundit mund t’i lidhni me probleme të tjera dhe nuk do t’ju shkonte ndërmend se shkaku është presioni dhe nëse ai bie papritur dhe nuk ngrihet përsëri, rrezikoni të bini në një gjendje shoku. Më pas simptomat janë si më poshtë: frymëmarrje e shpejtë, frymëmarrje e cekët, puls i dobët, lëkurë e ftohtë, djersitje e papritur, konfuzion ose çorientim.

Nëse ndjeni ndonjë nga simptomat nga lista, sigurohuni që të konsultoheni me një mjek, pasi mund të jetë një gjendje kërcënuese për jetën, këshillojnë ekspertët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments