6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Torta me fruta të thata që u përgatit gjatë Luftës së Dytë...

Torta me fruta të thata që u përgatit gjatë Luftës së Dytë Botërore

80-vjeçare, e cila mendohet të jetë përgatitur gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe të jetë djegur e karbonizuar pas sulmeve ajrore me bomba.

Torta, e cila ishte ende e mbështjellë me letër dylli, u zbulua në një bodrum në qytetin-port të Lübeck, – një qytet historik gjerman që gjatë luftës u rrafshua nga një sulm britanik. Përveç tortës, u gjetën edhe sende të tjera, si pjata, filxhanë dhe lugë për shërbimin e kafesë.

Ekspertët Lisa Renn dhe Doris Mührenberg vunë në dukje se torta ende ka afërsisht të njëjtën formë si kur ishte e pjekur. Ajo gjithashtu ka ruajtur mbushjen e saj me fruta të thata, si dhe dekorimet e sheqerit. Torta ka të ngjarë të jetë djegur gjatë sulmit ajror të vitit 1942, i cili ndodhi midis 28 dhe 29 marsit.

Sipas studiuesve, është e mundur që torta dhe kafeja e gjetur do të përdoreshin për një festival ose ndoshta për festën e së Dielës së Palmës, çka tregon më shumë për jetën sociale dhe kulturore të qytetit në ato kohë të vështira lufte.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments