6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Shqiptarët po “vriten” me kripë! Mjekët: Konsumohet 6 herë më shumë kripë...

Shqiptarët po “vriten” me kripë! Mjekët: Konsumohet 6 herë më shumë kripë se norma e lejuar

Shqiptarët konsumojnë shumë kripë, madje 2 herë më shumë se norma e lejuar që është 5 gram në ditë dhe për pasojë kemi numër të lartë të personave që vuajnë nga hipertensioni, insultet celebrale, madje në moshë shumë të re.

Po si mund të binden shqiptaret të konsumojnë më pak kripë? Alaban Ylli shpjegon se përveç qytetarëve, duhen detyruar industritë të reduktojnë nivelin e kripës te produktet e tyre, qoftë duke i taksuar më shumë.

65-70%  e kripës që konsumojmë merret nga ushqimet e përpunuara. 15% e sasisë që marrim në ditë  gjendet tek uji frutave, zarzavateve, mishit, vezës, qumështit peshkut, 15-20% e sasisë është kripa e gjellës që i shtojmë në gatimet shtëpiake. Buka dhe drithërat janë burim i konsiderueshëm i kripës që hyn në organizëm.

Top Channel

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ky test i thjeshtë zbulon gjendjen e zemrës tuaj

Është e nevojshme të bëni kontrolle të rregullta por ekziston dhe një test që mund ta provoni në shtëpi, i cili mund...

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Recent Comments