6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kalaja që u plaçkit nga historianët e Beogradit

Kalaja që u plaçkit nga historianët e Beogradit

Gërmadhat e kalasë antike dhe mesjetare në Dubovc të Vushtrrisë janë pjesë e vargmalit të Çiçavicës.

Gazetare: Albulena Demaku

Në këtë fshat, dikur është zhvilluar lokaliteti i lashtë iliro-dardan, që tashmë emri i tij nuk dihet, mirëpo në popull njihet si “Gjytet”.

Kjo pjesë e këtij fshati ka shumë gjurmë të civilizimeve të lashta, e që fshehin shumë të panjohura, raporton emisioni #gjesi në T7.

Eksponate të kësaj kalaje janë gjetur edhe nga vet vendasit në fillimin e viteve 60-ta. Por, edhe kohët e fundit ka gjetje të reja si monedha të vjetra të kohëve antike.

Ndonëse si zonë është në mbrojtje shtetërore, në këtë pjesë nuk ka pasur gjurmime arkeologjike që nga paslufta.

Vendet të cilat kanë marrë eksponate të kësaj kalaje janë nga më të ndryshmet përfshirë këtu edhe Beogradin. Kjo kala ndryshe është e njohur si gërmadhat mesjetare të kompleksit në kodrën e Çeçanit.

https://video.gjirafa.com/embed/gjesi/kalaja-qe-u-plackit-nga-historianet-e-beogradit?autoplay=true&c=1

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments