6.1 C
Pristina
Tuesday, July 27, 2021
Home KËSHILLA Secili gisht është i lidhur me dy organe: Metoda japoneze e trajtimit...

Secili gisht është i lidhur me dy organe: Metoda japoneze e trajtimit për dy minuta

Jin shin jitsu është një formë e lashtë japoneze e artit të shërimit që ndihmon në ekuilibrimin e emocioneve duke stimuluar pika të caktuara në duar.

Baza e këtij mësimi bazohet në parimin vijues: secili gisht i dorës shoqërohet me një organ specifik të cilit i përgjigjet dhe një emocion të caktuar.

Nëse keni nevojë të veproni në një organ, kapeni gishtin me dorën tjetër dhe shtrydhni atë me të gjithë pëllëmbën, ndërsa e mbani atë për tre deri në pesë minuta. Gjatë kësaj kohe, merrni frymë thellë.

Ju gjithashtu mund të arrini një harmonizim të përgjithshëm të trupit tuaj me këtë, duke masazhuar secilin gisht të dorës tuaj. Për ushtrime me trup të plotë, ushtroni me secilin gisht individualisht, jo secili për rreth tre minuta.

Këtu janë organet e trupit që janë të lidhura me gishtat:

Gishti i madh

Organet: stomaku dhe shpretka.
Emocionet: ankthi, depresioni dhe shqetësimi.
Simptomat fizike: dhimbje barku, probleme të lëkurës, dhimbje koke, neurozë.

Tregues

Organet: veshkat dhe fshikëza e urinës.
Emocionet: zhgënjim, frikë dhe konfuzion.
Simptomat fizike: dhimbje muskujsh, dhimbje shpine, dhimbje dhëmbi, probleme me tretjen.

Gishti i mesem

Organet: mëlçia dhe fshikëza e tëmthit.
Emocionet: pavendosmëri, zemërim, nervozizëm.
Simptomat fizike: probleme të qarkullimit të gjakut, dhimbje menstruale, probleme me shikimin, lodhje, dhimbje koke ballore, migrenë.

Gishti afer te vogël

Organet: mushkëritë dhe zorra e trashë.
Emocionet: negativiteti, trishtimi, frika e refuzimit, pikëllimi.
Simptomat fizike: tringëllimë në veshët, probleme të frymëmarrjes, astmë, sëmundje të lëkurës, dispepsi.

Gisht i vogël

Organet: zemra dhe zorra e hollë.
Emocionet: shqetësim, ankth, nervozizëm, mungesë e vetëvlerësimit.
Simptomat fizike: sëmundje të zemrës, dhimbje fyti, fryrje të stomakut, probleme me kockat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Te varri i mikut më të madh të shqiptarëve

Shkruan:Daut Dauti Në fund të fshatit Brushford, në anën e djathtë të rrugës, gjendet kisha St. Nicholas. Është ditë...

Vetëm se fliste të vërtetën: Vr.asja greke e Gjeneralit Telini që shihte shqiptarët deri në Janinë e Çamëri

Më 27 gusht të vitit 1923, në rrugën që bashkon qytetin e Janinës me Kakavijën, 10 kilometër pranë kufirit, njerëz të panjohur...

Pamje: Dy “banda” majmunësh luftojnë mes vete, e bllokojnë rrugën

Në internet është publikuar pamje e rrallë e dy grupeve të mëdha të majmunëve që luftojnë mes vete para vozitësve të habitur...

Vepra artistike sipas Platonit qetëson luftën e amshueshme dhe ndryshimin e idesë dhe të materies

Sipas Plotinit detyra fundamentale e artit qëndron në faktin që në të veçanten të paraqesë pajtimin e plotë të idesë dhe të...

Recent Comments