6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SHKENCË/TECH Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër.

“Mint Royal” planifikon të prezantojë një teknologji të parë botërore në Mbretërinë e Bashkuar për të nxjerrë arin nga mbeturinat elektronike.

Më pak se 1/5 e mbetjeve elektronike përfundon duke u ricikluar, tregojnë vlerësimet, transmeton rtv21.tv.

Shefja ekzekutive, Anne Jessopp tha se teknologjia do të ndihmonte për të “bërë një ndikim të vërtetë në një nga sfidat më të mëdha mjedisore në botë”.

“Mint Royal” ka nënshkruar një marrëveshje me startupin kanadez “Excir” për të rimarrë 99% dhe më shumë ar nga bordet e qarkut të pajisjeve.

Ai tha se kimia synon dhe nxjerr në mënyrë selektive metale të çmuara nga bordet e qarkut në sekonda.

Studiuesit kanë vlerësuar se pajisjet elektronike dhe elektrike të hedhura në vitin 2021 do të peshojnë më shumë se 57 milionë ton.

Nëse asgjë nuk bëhet për të luftuar problemin, mbeturinat elektronike do të arrijnë në 74 milionë ton deri në vitin 2030 – pothuajse një dyfishim i tonazhit në një dekadë.

Sean Millard, shefi kryesor i rritjes në “Royal Mint”, shtoi se kimia ishte “revolucionare”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

National Geographic për shqiptarët: As vdekja nuk i tund nga vendi

Sot shqiptarët, arabët, armenët, bullgarët, grekët, serbët dhe vetë turqit po vuajnë, siç ka ndodhur prej dekadash, nga plaga e sundimit turk....

Ky është qyteti më i shtrenjtë në botë

Kryeqendra e Izraelit, Tel Avivi është qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar, teksa rritja e shpejtë e inflacionit ka...

Shmangni këto ushqime për një bark të sheshtë

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga tre ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë! Djegia...

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Recent Comments