6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home RETROSPEKTIVË Vetura e vitit 1986 që kishte ekran

Vetura e vitit 1986 që kishte ekran

Ekranet në makina janë një gjë e zakonshme sot dhe nuk ka pothuajse asnjë model më të ri që nuk ka një ekran shumëfunksional.

Ai kryesisht monitoron navigimin, kontrollon sistemin audio, ajrin e kondicionuar, monitoron parametrat e drejtimit, si dhe tregon kamerat e parkimit.

Në formën në të cilën i njohim sot, ata filluan të shfaqen në fillim të viteve 2000, si pajisje shtesë në makinat më luksoze të klasit të lartë, përcjell Telegrafi.

Sidoqoftë, nuk ishte BMW ai që shpiku ekranin me kontrolle elektronike e as nuk u shfaq për herë të parë në vitin 2002, por shumë më herët – në vitin 1986.Reklamë

Atë vit, American Buick, në gjeneratën e shtatë të veturës së tij luksoze me dy vende Riviera, prezantoi “Qendrën e Kontrollit Grafik – GCC”, një ekran të vogël (dimensionet 7.6 x 10.2 centimetra).

Kompjuteri i vogël kishte një memorie që mund të mbante 32,000 fjalë. Kondicioneri kontrollohej nga aty. Kishte gjithashtu komanda të radios, si dhe ato për cilësimet e altoparlantëve.

Madje, ata që kanë pasur mundësinë ta përdorin atë thonë se ky ekran kishte një shpejtësi shumë më të mirë të përgjigjes ndaj presionit sesa shumë prej ekraneve të sotëm me prekje.

S

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments