6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home SHKENCË/TECH U kapën nga antena më e fuqishme në botë, astronomët regjistrojnë sinjale...

U kapën nga antena më e fuqishme në botë, astronomët regjistrojnë sinjale të “çuditshme”

Sinjalet e kapura nga 19 yje të largët sugjerojnë se ata mund të kenë planetë të fshehur që rrotullohen rreth tyre, sipas astronomëve që përdorin antenën më të fuqishme të radios në botë.

Të gjitha sinjalet vijnë nga yjet xhuxh të kuq deri në 165 vite dritë larg nga Toka, dhe katër nga sinjalet ‘shpjegohen më së miri nga ekzistenca e planetëve’, sipas ekipit nga Universiteti i Queensland .

Ekipi, i përbërë edhe nga ekspertë të Observatorit Kombëtar Hollandez, përdori radio teleskopin e fuqishëm, Grupin e Frekuencave të Ulëta (LOFAR) me seli në Holandë.

Nga vëzhgimet në sistemin tonë diellor, astronomët e dinë se planetët lëshojnë valë radio të fuqishme ndërsa fushat e tyre magnetike ndërveprojnë me erërat diellore.

Kjo është hera e parë që astronomët kanë qenë në gjendje të zbulojnë valët e radios nga ajo që ka të ngjarë të jetë një ekzoplanet, dhe është një “hap i rëndësishëm për radio astronominë”, tha ekipi.

Ata nuk mund të tregojnë madhësinë e planetëve të dyshuar ose nëse ato janë të banueshme, vetëm se sinjalet janë të ngjashme me ato që shihen kur Jupiteri ndërvepron me erën diellore.

Autori kryesor i studimit, Dr Benjamin Pope, tha se rezultatet e tyre mund të çojnë në teknika të reja në kërkimin e botëve që orbitojnë yje të ndryshëm nga tonat.

Më parë, astronomët ishin në gjendje të zbulonin vetëm yjet më të afërt në emetimin e qëndrueshëm të radios, siç është Proxima Centauri, i cili është pak më shumë se katër vjet dritë larg.

Çdo gjë tjetër në qiellin e radios ishte gaz ndëryjor, ose ekzotikë siç janë vrimat e zeza.

Por zbulimi i sinjaleve të radios nga yjet e largët i hap radio astronomisë rrugën si një mjet për të gjetur planet që rrotullohen rreth këtyre yjeve, sipas ekipit.

Studiuesit u përqëndruan në yjet xhuxh të kuq, të cilët janë shumë më të vegjël se Dielli dhe dihet se kanë aktivitet intensiv magnetik që nxit ndezje yjore dhe emetime radio.

Por gjithashtu u shfaqën disa yje të vjetër duke sfiduar kuptimin konvencional.

Dr Joseph Callingham në Universitetin Leiden, autor i studimit, tha se ekipi është i bindur se këto sinjale vijnë nga lidhja magnetike e yjeve dhe planetëve të padukshëm në orbita, të ngjashme me ndërveprimin midis Jupiterit dhe hënës së tij, Io.

“Toka jonë ka aurora, të njohura këtu si dritat veriore dhe jugore, të cilat gjithashtu lëshojnë valë radio të fuqishme – kjo vjen nga ndërveprimi i fushës magnetike të planetit me erën diellore,” tha ai.

‘Por në rastin e aurorave nga Jupiteri, ato janë shumë më të forta pasi hëna e tij vullkanike Io po shpërthen material në hapësirë, duke mbushur mjedisin e Jupiterit me grimca që nxisin aurora jashtëzakonisht të fuqishme.

“Modeli ynë për këtë emetim radio nga yjet tanë është një version i shkallëzuar i Jupiterit dhe Io, me një planet të mbështjellë në fushën magnetike të një ylli, duke ushqyer materialin në rryma të mëdha që në mënyrë të ngjashme fuqizojnë aurora të ndritshme.

“Është një spektakël që ka tërhequr vëmendjen tonë edhe pse vite dritë larg.”

Tashmë ekipi hulumtues dëshiron të konfirmojë ekzistencën e planetëve të supozuar dhe do të përcjellë vëzhgimet duke përdorur lloje të tjera teleskopësh.

“Ne nuk mund të jemi 100 për qind të sigurt se katër yjet që ne mendojmë se kanë planetë janë me të vërtetë hostet e planetit, por mund të themi se një ndërveprim planet-yll është shpjegimi më i mirë për atë që po shohim,” tha Dr Pope.

“Vëzhgimet pasuese kanë përjashtuar planetët më masivë se Toka, por nuk ka asgjë për të thënë se një planet më i vogël nuk do ta bënte këtë.”

Zbulimet me këtë teleskop janë vetëm fillimi, megjithëse ai ka kapacitetin për të monitoruar yjet që janë relativisht afër, deri në 165 vjet dritë larg.

LOFAR është projektuar dhe ndërtuar nga ASTRON në Holandë, por ka stacione nëpër Evropë, nga Britania e Madhe në Itali duke punuar në bashkëpunim për të marrë një sinjal të vetëm më të madh.

Me radio teleskopin e Australisë dhe Afrikës së Jugut Square Kilometer Array më në fund në ndërtim, me shpresë se do të ndizet në vitin 2029, ekipi parashikon se ata do të jenë në gjendje të shohin qindra yje të rëndësishëm në distanca shumë më të mëdha.

Kjo punë tregon se radio astronomia është në prag të revolucionarizimit të të kuptuarit për planetët jashtë Sistemit tonë Diellor, thanë autorët./ Burimi: Daily Mail | Përktheu dhe përshtati: GOTA NEWS ALBANIA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments