6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KURIOZITETE Pse Apple nuk dështoi pas vdèkjes së Steve Jobs

Pse Apple nuk dështoi pas vdèkjes së Steve Jobs

Dhjetë vjet pas vdèkjes së Steve Jobs në 2011, Apple po lulëzon kur shumë parashikuan se nuk do të ndodhte.

Kthehuni dhe shikoni artikujt e botuar pas vdèkjes së tij, dhe gjithçka është zymtësi. Por një dekadë më vonë, kompania vlen më shumë se 2 trilionë dollarë, të ardhurat janë gati trefishuar, aksionet janë rritur më shumë se 1.000% dhe nuk ka fund të trishtuar.

Suksesi i Apple përfshin shumë njerëz natyrisht, por një i madh është se personaliteti i Jobs është ngulitur thellë në kompani dhe si i bën gjërat. Quhet “rutinizimi i karizmës” dhe kjo shpjegon pse Apple vazhdon të përparojë.

Jobs u kthye në Apple në 1997 dhe e drejtoi atë si CEO deri në vdëkjen e tij në 2011. Gjatë atyre 14 viteve, ai i ktheu tiparet e personalitetit të tij në proceset e biznesit të Apple. Ky proces njihet si “rutinizimi i karizmës”, një frazë e shpikur nga sociologu gjerman Max Weber në një studim klasik të sociologjisë së fesë.

Weber ishte i interesuar për atë që ndodhi me lëvizjet fetare pas vdëkjes së themeluesve të tyre karizmatikë. Shumica e feve fillojnë me udhëheqës profetikë, të tillë si Jezu Krishti, Muhamedi ose Buda, të cilët tërheqin ndjekës me personalitetet e tyre magnetike dhe, shpesh, mesazhet e tyre anti-tradicionale. Por pasi kalojnë ata udhëheqës, karizma dhe mesazhi i tyre duhet të “rutinizohen” nëse lëvizja do të mbijetojë. Mësimet dhe metodat e tyre duhet të institucionalizohen, duke u bërë baza e traditave të reja.

Në biznes, “rutinizimi i karizmës” është procesi i shndërrimit të tipareve të personalitetit të një drejtuesi karizmatik të biznesit në një metodë biznesi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments