6.1 C
Pristina
Sunday, October 17, 2021
Home KËSHILLA Vendoseni këtë pranë dyerve dhe të gjitha dritareve: Çimkat nuk do t’i...

Vendoseni këtë pranë dyerve dhe të gjitha dritareve: Çimkat nuk do t’i afrohen shtëpisë suaj!

Kopshtarët e dinë se si t’i heqin ato nga bimët dhe si t’i dëbojnë nga shtëpia?

Çimkat kërkojnë vende të ngrohta dhe të thata. Tartabiqet hyjnë në shtëpi dhe banesa nëpërmjet çarjeve në fasadë ose në çdo hapësirë që nuk është e izoluar mirë.

Gjëja e parë që duhet të bëni për t’i parandaluar ato të hyjnë në shtëpinë tuaj është ta riparoni çdo dëmtim të jashtëm, transmeton Telegrafi.

Kopshtarët dinë një truk me një tretje të sodës së bukës në ujë, e cila spërkatet në bimë, mirëpo njerëzit besojnë se çimkat ikin nga era e hudhrës dhe e nenexhikut.

Këto ushqime duhet të vendosen në dyert e përparme, dritare dhe vendet e tjera nëpërmjet të të cilave këto insekte të bezdisshme mund të kalojnë.

Një tjetër truk, dhe ndoshta një opsion më i mirë, është t’i derdhni disa pika vaj esencial nenexhiku në ujë dhe t’i spërkatni dritaret, dyert e hyrjes dhe të ballkonit nga jashtë.

Kur gjeni ndonjë çimkë në shtëpi

Kur gjeni ndonjë çimkë në shtëpi, mos e mbytni dhe mos e frikësoni në asnjë mënyrë, sepse kur ndihen të kërcënuara, ato lirojnë një erë të keqe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments