6.1 C
Pristina
Sunday, October 17, 2021
Home KURIOZITETE Shihet dritë në anën tjetër të vrimave të zeza

Shihet dritë në anën tjetër të vrimave të zeza

eoria e relativitetit e Albert Einstein thotë se tërheqja gravitacionale nga vrimat e zeza është aq e madhe saqë mund të përkulë fushat magnetike dhe ta thyejë dritën, duke bërë që fushatë e tilla të nderveprojnë si pasqyre

Astronomët kanë qenë në gjendje të shikojnë prapa vrimës së zezë dritë që vije nga ana tjetër për herë të parë, duke vërtetuar kështu teorinë e relativitetit të Albert Einstein.

Duke përdorur teleskopin me teknologji të lart të rrezeve X, një skuadër e studiuesve ndërkombëtarë kanë studiuar vrimën supermasive të zezë që gjendet 800 milionë vite larg nga toka, ku ata bën një zbulim të pabesueshëm.

Gjatë studimit, i cili është botuar në “Scientists” nga Universiteti i Stanfordit, astrofizikani Dan Wilkins vuri re një seri shkëndijash të ndritshme kur dërgojë “jehona” të rrezeve X – të cilat janë të zakonshme në vrimën e zezë.Reklamë

Sidoqoftë, ajo çfarë mahniti ata është se aty u shfaqën disa shkëndija tjera që ishin më të vogla dhe me ngjyrë tjetër se sa shkëndijat e ndritshme.

Vrimat e zeza, të cilat kanë madhësi të ndryshme, formohen kur yjet me madhësi të madhe shembën në fund të ciklit të jetës së tyre.

Vrimat e zeza supermasive janë lloji i tyre më i madh, që rritën në atë masë saqë ato janë në gjendje ta gllabërojnë materien dhe rrezatimin, ndoshta për shkak se bashkohen me vrimat e tjera të zeza.

Këto fenomene të çuditshme qiellore është jashtëzakonisht e vështirë që të vëzhgohen, pavarësisht se madhësia e tyre e madhe nuk lejon që të ikë drite.

Ky zbulim i pabesueshëm – i cili vjen dy vjet pas u bë foto e parë e vrimës së zezë, konfirmoi teorinë e Albert Einstein më 1915 mbi relativitetin e përgjithshëm.

Ai pohoi se tërheqja gravitacionale nga vrimat e zeza është aq e madhe saqë mund ta shtrembërojë tërë strukturën e hapësirës, duke mbërthyer dritën dhe përdredhur fushat magnetike.

Teoria parashikoi që për shkak të kësaj është e mundshme që të shihen valë të dritës nga ana tjetër e vrimës së zezë, sepse këto fusha të mbërthyera veprojnë si një pasqyrë.

“50 vite më parë, kur astrofizikanët filluan të spekulojnë se si këto fusha magnetike mund të sillen pranë një vrime të zezë, ata nuk kishin ide që një ditë ne do të kishim teknikën e mjaftueshme që të vëzhgojmë këtë drejtpërdrejtë dhe të shohim në veprim teorinë e përgjithshme të Einstein”, tha Roger Blandford, bashkëautor i hulumtimit të publikuar në Nature, transmeton GazetaExpress.

“Çdo dritë që hynë në atë vrimë të zezë nuk del jashtë, kështu që ne nuk do të jemi në gjendje që të shohim se çfarë fshihet pas vrimës së zezë”, tha Dan Wilkins, një astrofizikan nga Universiteti i Stanfordit.

“Arsyeja që ne mund ta shohim këtë është për shkak se vrima e zezë po e mbërthen hapësirën, duke përkulur dritën dhe mbërthyer fushat magnetike rreth vetës”.

Më 2019, një skuadër ndërkombëtare shkencore bëri të ditur një arritje historike në astrofizikë – foton e parë të vrimës së zezë. Shkencëtarët thonë që forma e hijes ishte një rreth perfekt i përshkruar në teorinë gjenerale të relativitetit nga Einstein dhe nëse nuk do të dilte kështu, atëherë nuk do të flitej më për këtë teori. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments